Komponenty

Bielkoviny a tuky
Výrobca obstaráva použité základné suroviny priamo od blízkych dodávateľov pri dodržiavaní prísnych kvalitatívnych noriem, výhradne prvotriednej kvality. Z použitých zdrojov bielkovín viac ako 85% tvorí čerstvé mäso bez kostí, ktoré je bohaté na aminokyseliny.

Použité liečivé rastliny a ich účinky
Recepty FLATAZOR obsahujú zložky (jablčné vlákno, fruktooligosacharidy, ľanové semeno), ktoré majú priaznivé účinky na organizmus. Výrobky FLATAZOR predstavujú vysokú kvalitu kŕmenia, pričom ani jeden výrobok neobsahuje farbivá alebo umelé doplnkové látky.

 

Prirodzene to najlepšie!

Fazuľa
Fazuľové struky obsahujú trigonellin, cholín, aszparagín, kyselinu izovalérovú, aminokyseliny, oxid kremičitý, cellulózu, draslík, fosfor, vitamín C a málo kyseliny sírovej. Čaj zo struku znižuje hladinu glukózy v krvi, krvný tlak, povzbudzuje činnosť srdca má močopudný účinok. Fazuľu bielu používajú na zápaly, zrenie vredov, a v domácnosti ako obklady. Ako domáci liek fazuľu suchú treba pomlieť a  miešať s mliekom dovtedy, kým vznikne kašovitá masa, ktorá sa odporúča na ošetrovanie a liečenie rán, ekzémov a pri svrbení kože. Bôbová múka zmäkčuje tvrdé opuchliny a tlmí bolesť.
 
 
Artičoka
List artičoky (cynarae folium) sa používajú v ľudovej liečbe a na výrobu liekov: povzbudzuje regeneráciu pečeňových buniek, vyľučovanie žlče, znižuje hladinu cholesterolu a pomáha tráveniu. Jeho účinné látky: cynarín, seskviterpénové laktóny, alkaloidy, flavonoidy (skolimozid), inulín, aromatické látky, horké látky. Artičoku odporúčajú na zníženie krvného tlaku a aterosklerózy, ďalej na cukrovú úplavicu, na choroby obličiek a má tiež močopudný účínok. Koreňu pripisujú antibakteriálny účinok.
 
 
Boldo
Na liečenie problémov tráviaceho systému, pečene a žlče sa využíva list stromu boldo. Boldín je účinný pri vylučovaní žlče. Zvyčajne ho spracúvajú s rastlinami, ktoré majú rovnaký priaznivý účinok, ako napr. artičoka, zemedym lekársky a rozmarín lekársky. Tekutý extrakt z listu stromu boldo odporúčajú proti žlčníkovým kameňom. Vo väčšej dávke má utišujúci účinok.
 
 
Kurkuma
Kurkumín a kurkuminoidy sú biologicky aktívnymi komponentmi kurkumy. Zdokumentovať sa podarilo mnoho z jeho účnkov: je známym antioxidantom, má protizápalový účinok, vďaka ktorému sa ním dájú odstrániť vírusy, baktérie a huby. Môže pomáhať pri liečení rakoviny, cukrovky, zápalov kĺbov, Alzheimerovej choroby a iných chorôb. Dr. Aggarwal publikoval mnoho údajov, ktoré poukazujú na to, že kukumin prekáža rôznym bunkám rakoviny v delení a migrácii. Na základe jeho práce, skúšali kurkumín ako pomocnú molekulu v raných fázach klinických vyšetrení, v prípade rakoviny podžalúdkovej žľazy, kostnej dreni (myelomy). Ďalej sa kurkuma testovala pri prevencii rakoviny hrubého čreva a Alzheimerovej choroby. Na základe experimentov buniek a zvierat môže byť kurkuma účinná v liečení zápalových chorôb ako napr. pri zápale podžalúdkovej žľazy a kĺbov, ďalej na bronchitídu, na alergiu, na nádchu. Okrem týchto účinkov sa ukazuje ako efektína v liečení cukrovky, jednotlivých auto imunitných ochorení a srdcovo - cievnych chorôb.
 
 
Rozmarín lekársky
Okrem stredomorských oblastí pestujú túto voňavú, liečivú a koreninovú rastlinu v Severnej Amerike, v Nemecku a vo Veľkej Británii. Bio záhradníci si ho veľmi vážia, jeho odvar je výborný prostriedok na ničenie hmyzu. Arkhigenes používal rozmarínový olej už aj v staroveku. Von Villanova bol v rokoch 1300 prvý, kto vytvoril z rozmarínu éterický olej. Okrem lekárstva je rozmarín veľmi populárny aj pri výrobe parfémov a kozmetiky.  Najviac voňavého oleja nájdeme počas kvitnutia alebo hneď po ňom v listoch rastliny. V 1- 2 percentnom oleji sa vyskytuje cineol, gáfor, borneol, bornylacelát, alfa- a beta pinen. 7-8 percentná látka obsahuje ešte deriváty kyseliny škoricovej (kyselina rozmarínová, kyselina kávová), flavonoidy (apigenín, luteolín), triterpény (amirín, kyselina ursolová). Kyselina rozmarínová (ester dvoch kyselín kávových), ktorá sa vyskytuje v listoch rastliny, obmedzuje aktivitu lipoxygenázy, a má tak protizápalový účinok. Je tiež vhodný na utišovanie reumatických bolestí.
 
 
Fenikel obyčajný
Hľuza fenikla obyčajného sa pridávaná do stravy človeka aby ju robil pestrejšou a rozmanitou, jeho výživová hodnota je menej významná. Nie je však zanedbateľný kvôli obsahu minerálnych látok, vitamínu C a karoténu. Väčšinou sa využíva ako liečivá rastlina, známy sa stal kvôli jeho semenám, ktoré sú najlepšou prírodnou látkou proti kvaseniu a opuchom.  Jeho voňavý olej obsahuje účinnú látku: transanetol so sladkou chuťou, alfa fenchol s horkastou, gáfrovou chuťou a ánizaldehyd. Má protikŕčový účinok a vplyv na hladkí svaly tráviaceho systému, na svaly maternice a tak ho používajú aj na utíšenie menštruačných kŕčov. Fenikel sa pridáva aj do preháňadiel, aby stíšil kŕče, ktoré preháňadlá vyvolávajú. Odporúčame ho pri častých bolestiach brucha, keďže je aj liekom proti nadúvaniu a tiež pri katare dýchacích ciest. Zvykne sa užívať aj pri gynekologických chorobách a na rakovinu prostaty. Ako protikŕčová rastlina zmäkčuje všetky hladké svaly, čím utišuje aj svaly maternice. Fenikel je rastlina s obsahom estrogénu, preto je vhodný aj na ďalšie ženské problémy ako napr. na reguláciu nepravidelnej menštruácie alebo pri  príznakoch klimaxu.
 
 
Ľanové semeno

Obsahuje najčistejšie a najviac esenciálne olej, ktoré sú potrebné pre organizmus. Je bohaté na vitamíny A, B, C, D a E. Z minerálov obsahuje veľké množstvo draslíka, fosforu, horčíka, vápnika, síry, železa, zinku, sodíka, chlóru, mangánu, kremíka, mede, fluóru, hliníka, nikla, kobaltu, jódu, chrómu atď.

Povzbudzuje činnosť mozgu: ak sa konzumujeme  táto nevyhnutná mastná kyselina namiesto jednoduchých tukov, ľanové semeno zabraňuje usadzovaniu cholesterola. Týmto má vplyv na činnosť kapilárnych ciev, čím je možné obísť upchatiu ciev v mozgu a v obličkách.

Zápal kĺbov: Maže kĺby, čím znižuje bolesť zapríčinenú degeneratívnymi chorobami a prispieva k zníženiu účinku auto imunitných chorôb.

Bronchitída: záchvaty ťažkého dýchania: je výborný liek na liečenie zápalových chorôb dýchacích ciest. Konzumovanie ľanového semena zľahčuje priebeh bronchitídy a ľanový olej zmierňuje kŕčovité bolesti. Tlmí nielen dráždenie priedušiek, ale aj na pľúc.

Ekzém: ľanové semeno a ľanový olej majú liečivý účinok. Mnohé choroby kože súvisia s nedostatočnosťou látkovej premeny pečene, na ktoré má ľanový olej priaznivý účinok.

Proti kameňom a piesku: Je účinný v prípade kameňa a piesku žlčníka, obličiek a zápale močového mechúra. Pri žlčníkových kameňoch hrá ľanový olej veľkú roľu v rozpustení stvrdnutých látok.

Peptický vred: ľanové semeno má priaznivý účinok aj na vytvorenie žalúdočnej kyseliny, čím pomáha aj uzdraveniu peptických vredov.

Problémy s prostatou: Tekvicové semená považujú za najlepší liek na liečenie zápalu prostaty. Toto pripisujú obsahu kyseliny linolénovej, ktorej obsahuje 15 percent. V ľanovom semene sa nachádza 58 percent esenciálnych tukov.

Rakovina: Konzumovanie esenciálneho oleja je jeden z najlepších liekov proti rakovine vďaka obsahu najčistejších bielkovín a nemastný kyselín.

Nepravidelný rytmus, srdcový záchvat: Tento jedinečný olej a ľanové semeno pôsobia liečivo. Medzi jeho vlastnosti patrí zníženie cholesterolu a pomáha aj pri liečbe svalovej sústavy a svalov srdca.

Prospešné pre diabetikov: Ľanové semeno obsahuje látku, ktorá sa zhoduje so zmesou slizu a prírodnej živice. Táto látka je schopná znižovať ničivý účinok žalúdočnej kyseliny, zmierňuje citlivosť stien orgánov. Týmto podporuje transport obsahu čriev, vyčisťujúc tak nadbytočný cholesterol. Pre diabetikov je tiež prospešná kedže reguluje hodnotu glukózy v krvi.

Zápcha:  Obsah olejovej vlákniny pomáha pohybu čriev a vytváreniu normálnej stolice.
 
 

Skorocel
Skorocel sa používa na utíšenie kašľa pri katare dýchacích ciest, zriedkavo aj na zápal slizníc (kloktanie) a na zápaly kože (ako obklad). Listy a extrakty skorocelu sa v ľudovom liečení už dlho používajú na liečenie rán a pri poštípaniach hmyzom. Rastlina má antibakteriálny a protizápalový účinok vďaka aukubínu, acetonídu a slizných polysacharidov. Tiež potvrdili jeho priaznivý účinok na zrážanie krvi. Jeho semeno sa ojedinele používa aj ako laxatívum.
 
 
Červená repa
Červená repa je bohatá na sacharidy a vlákninu, pričom neobsahuje žiadne tuky a je výborným zdrojom kyseliny listovej. Len málo ľudí vie, že jej listy sú veľmi zdravé, pretože obsahujú veľa bétakaroténu. Mnoho štúdií potvrdilo, že konzumovaním červenej repy sa v našom tele môže zvýšiť príjem kyslíka aj o 400%. Je silný antioxidant a pomáha v prekonávaní mnohých chorôb: zlepšuje krvný obeh, má priaznivý vplyv na trávenie (odstráňuje zápchu), má protizápalový účinok a posilňuje bunky.
 
 
Zemiak
Je bohatý nielen na živné látky, ale aj na vitamíny, minerálne látky, obsahuje draslík, bielkoviny, železo, horčík, veľa vitamínov C a B, tiež sa v ňom nachádza kyselina listová, fosfor, meď, mangán a zinok. V druhoch so žltým sfarbením je viacej bétakaroténu, ktorý má antioxindačnú vlastnosť, a tiež sa v nich nachádza nadpriemerné množstvo vitamínu E. Má vysokú výživnú hodnotu: energetická hodnota v 10 dkg nového zemiaka je 85kcal, v zemiaku na zimu 92kcal, pričom hodnota sacharidov je 18,4 a 20 g. Obsahuje aj látky, ktoré pomáhajú pri trávení: 10 gramov obsahuje 3 gramy vlákniny. Starší ľudia ho používali aj ako liečivú rastlinu, dnes ho používajú na zápchu, zapálené rany, poštípania. Vďaka vláknine pomáha činnostiam čriev, čo ho robí dobrým pomocníkom pri bolestiach brucha a zápche.
 
 
Jablčné vlákno
Surové, strúhané jablko je výborný liek na hnačku akéhokoľvek pôvodu. Surové jablko pomáha pri trávení, kedže obsahuje vysoké hodnoty vitamínov, fosforu. Kyselina jablčná podporuje aj lepšiu činnosť mozgu. Reguluje činnosť obličiek a pečene. Skúsenosti hovoria aj o tom, že na miestach, kde ho pestujú a ľudia ho konzumujú väčšie množstvo, sa problémy s trávením vyskytujú len veľmi zriedka.
 
 
Čertov pazúr
Výskumy potvrdili, že extrakty a výrobky z čertovho pazúra už po niekoľkých týždňoch užívania znižujú bolesť a zlepšujú pohybové schopnosti. Odporúčajú ho na bolesti chrbtice a na bolesti motoriky. Výrobky z čertovho pazúra sa úspešne používajú na liečenie pacientov s degeneratívnou reumatickou chorobou.
 
 
Turica kanadská
Obsahuje látky kyseliny trieslovej a flavonoidy, má protihnačkový a močopudný účinok. Napomáha tiež odstráneniu kyseliny močovej. Hlavné oblasti využitia rastliny: 1) Reumatické bolesti 2) bolesti spojené so zápalmi kĺbov 3) dna 4) v prípade hnačky.
 
 
Túžobník brestový
Vďaka derivátom kyseliny salicylovej má protizápalový účinok a podporuje potenie. Flavonoidy, ktoré obsahuje, majú protikŕčový účinok a uľahčujú vylučovanie žlče. Vďaka flavonoidom a veľkému množstvu soli draselnej má efektný diuretický účinok. Pomáha pri hojení rán. Rastlinu odporúčame užívať počas chrípky a vysokej telovej teplote, pretože utišuje bolesť hlavy a zubov, bolesti kĺbov (napr. pri reume). Často sa odporúča ako liek pre ľudí s nadváhou na vylučovanie moču. Je základným materiálom aspirínu.
 
 
Pŕhľava dvojdomá
Zmierňuje krvácanie a je prostriedkom na utíšenie bolesti. Jej diuretické látky podporujú trávenie a krvný obeh, čím znižujú aj hodnotu kyseliny močovej v krvi. Čaj z pŕhľavy môžete používať na liečenie dna, zápalu kĺbov a na reumatické ochorenia. Pŕhľava má mnoho iných dobrých vlastností. Má vysoký obsah vitamínov A a C, je výborný na udržiavanie zdravia. Obsahyje aj selén, antioxidant, ktorý má spolu s vitamínami ochranný účinok proti ničeniu buniek radikálom kyslíka. Vitamín A sa stará o dobré fungovanie imunitného systému a podporuje tvorbu hormónov. S pŕhľavou môžeme: udržiavať zdravé kosti a svaly, činnosť srdca a nervového systému, dobrý krvný tlak. Pŕhľava vplýva na: látkovú premenu bielkovín, sacharidov, a škrobu; na svalstvo cievnej sústavy, na vytvorenie a premenu energie; na tvorbu génov; na tvorbu kyslíka v žilách; na stav imunitného systému atď.
 
 
Ríbezľa čierna
Zrelé bobule obsahujú hojne farbív, ktoré majú antioxidantný účinok, priťahujú voľné radikály a sú protinádorové. Obsahuje veľmi veľa antokyanínu, flavonoidu, polyfenolu. V 100 g ovocia iba z derivátov antokyanínu (cyanidín, delfinidín, kyselina kumarová atď.) sa nachádza viac ako 500 mg, nehovoriac o ďalších antioxidantov. Skúmajú jeho protiúčinok na artériosklerózu, zápal kĺbov, reumu, rakovinu prostaty, účinok počas menopauzy a na problémy a choroby vyskytujúce vekom. Nedávno objavili aj jej účinok proti Parkinsonovej chorobe a potvrdili účinok prevencie demencie (starnutie). Obsahuje veľa provitamínov vitamínu A, karoténu, vitamínov B1, B2 a E, a samozrejme vitamínu C. List ríbezle čiernej je bohatý na vitamín C. 100 g ovocia obsahuje 130-170 mg vitamínu C. Utišuje chronické bolesti, ak sa používa ako kúra; vďaka obsahu vitamínov je prírodným liekom chrípky. Jej obsah vápnika a železa je významný, pretože jej konzumovanie pomáha vytváraniu červených krvných teliesok a zvyšuje hodnotu hemoglobínu. Ďalšie štúdie sa zaoberajú jej čistením metabolizmu a diuretickým účinkom. V prípade pravidelného konzumovania ovocia sa všimlo zníženie vysokej hodnoty cholesterolu a hodnoty tukov v krvi. Podporuje zdravý stav črevnej mikroflóry. Jej olej semien obsahuje kyselinu gamma-linolová. Nedostatok kyseliny gamma-linolovej a jej nenasýtenej mastnej kyseliny znižuje imunitu kože, čím sa človek stáva náchylným na zápal kože a na neurodermitídu. Staré zdroje z kláštorov z XII. storočia spomínajú ríbezľu čiernu ako liek na kožu (na vyrážky a zápal). Jej list má diuretický účinok, má však aj slabší vplyv na zníženie krvného tlaku a vyvoláva potenie. Utišuje bolesti kĺbov a reumatické bolesti. Odporúčajú ju na choroby spojené s močovým mechúrom, obličkami a prostatou.
 
 
Tapioka
Tapioka alebo maniok jedlý je rastlina s hľuzovitým koreňom pochádzajúca z Južnej Ameriky, ktorú pestujú v mnohých tropických krajinách. Tapioka je bohatá na škrob a proteín, je vhodná aj na výrobu múky a pečenie chleba, čím sa ľahšie zabezpečuje jedlo pre chudobné africké krajiny. Mladá ratolesť a list rastliny majú vysokú hodnotu bielkoviny a sú bohaté na vlákniny a minerálne látky. Múku z tapioky môžu konzumovať aj ľudia alergické na pšeničnú múku.